Димо Колибаров е "Художник на годината на Община Бургас"2024
Председателят на дружеството уточни, че изборът се прави от 11-членна комисия, като тази година номинирани за отличието бяха още Йордан Маринов и Севдалина Проданова.
"Бях се откъснал и подобно на филма "Свой сред чужди, чужд сред свои", така и мен навремето в София ме наричаха бургазлията, а в Бургас казваха, че май съм станал софиянец. Трябва да ви уверя обаче, че никога и през ум не ми е минавало да замина от Бургас. Откакто като ученик съм излязъл от града, винаги когато съм пътувал за Бургас, съм си казвал, че се прибирам вкъщи. Тук бяха и са моите родители, моите приятели от детството, които са най-верни, както и моето семейство", заяви художникът.
Той допълни, че доскоро е живял с нагласата, че след пенсионирането си ще се върне в Бургас. "Това обаче се оказа илюзия, която наскоро прозрях, защото не можеш да се върнеш там, откъдето не си си тръгвал. Завръщането е невъзможно, защото не е имало тръгване. През всичките години ми е било тръпка, когато наближа Бургас и когато ходя по улиците, по които са следите на много именити творци, художници, писатели, поети, режисьори, музиканти. Отдавна съм си дал сметка какъв е бил моят избор и по коя пътека искам да стигна. И това е по пътя на неизвестността", заяви още художникът в своята реч.
Творецът разказа, че като момче е имал колебания между две свои мечти. Едната е била типичната за всяко морско момче, а именно да пътува с кораби. Другата е била да следва таланта си. "В кръга на шегата може би сбъднах и двете, защото отсъствам от семейството си като моряк, но сбъднах си мечтата си като художник", заяви още Димо Колибаров и допълни, че една друга негова мечта сега е да види скоро залата на Дружество на бургаските художници реновирана.
Димо Колибаров е познат с работата си в областта на графиката и особено в техниката на дълбокия печат. През 2025 г. предстои художникът да отбележи своя 60-годишен юбилей, за който подготвя и поредица от изложби в София, Варна, Пловдив, Бургас и Поморие. Възпитаник е на Художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а през 1996 г. се дипломира в НХА – София със специалност "Графика". В момента е доцент в катедра „Графика“ на НХА, където преподава Графика и композиция. След откриването на филиала на академията в Бургас е негов директор до началото на 2024 г. Член е на Съюза на българските художници.













Comments
comments powered by Disqus