Любопитно
Стивън Спилбърг: Извънземните са реални и вече са на Земята
Стивън Спилбърг: Извънземните са реални и вече са на Земята
Известният режисьор на „Близки срещи от третия вид“ и „Извънземно“ прави филми за извънземен живот от близо половин век. Но сега, на 79 години, Спилбърг е преминал от „научни спекулации“ към твърдо убеждение. В интервю за CBS Sunday Morning, съвпаднало с излизането на новия му филм „Денят на разкритията“, режисьорът заяви, че извънземните не само съществуват, но и „са били тук и са тук“. И може би „винаги са били тук“.
Спилбърг подчерта, че увереността му не се основава на личен опит – той признава, че никога не е преживявал паранормални явления и с усмивка се оплаква, че „заслужава среща“ – а на набор от косвени доказателства, събирани през целия му живот: документални филми, показания в Конгреса на САЩ и наскоро разсекретени правителствени данни. Режисьорът отбеляза, че от началото на 2000-те години, с разпространението на телефони с камери и социални медии, достъпът до „визуална истина“ за неидентифицирани явления е станал „огромен“. Вече няма никакви съмнения.
Майка му, Лия Адлър, изигра ключова роля във формирането на неговите възгледи. Тя постоянно му напомняше: „Нека не бъдем арогантни и да не си мислим, че сме единственият интелигентен живот във Вселената.“ Когато младият Спилбърг протестира, че хората са „доста умни“, тя отвърна: „Не, имаме много да научим, ако отворим сърцата и умовете си.“ Режисьорът отдава манията си по небето не на измислица, а на реално събитие – метеорния поток Персеиди, заради който баща му го събуди и го заведе в парка да го гледа, когато беше на пет или шест години.
Новият филм на режисьора, „Ден на разкритията“ (премиерата по целия свят е на 12 юни), е политически трилър, вдъхновен от 70-те години на миналия век, чието развитие се развива на фона на съвременно недоверие към правителствените институции. Сюжетът се върти около разобличител (Джош О'Конър), който заплашва да изтече десетилетни архиви с визуални доказателства за съществуването на извънземни. Друга сюжетна линия проследява метеоролог (Емили Блънт), чийто живот се преобръща, след като придобива необясними способности и връзка с друг свят. Спилбърг отбелязва, че филмът му заема страната на „вярващите или любопитните, тези, които са дълбоко засегнати от това явление“.
Филмът повдига и религиозни въпроси, които занимават режисьора: „Дали Бог е наш Бог само на тази планета? Или Бог е бог за всяка звездна система, където има цивилизация и интелигентен живот, и дори развиващ се живот?“ Спилбърг вярва, че вярата в съществуването на неидентифицирани аномални явления обединява хората по целия свят днес, въпреки културните и политическите различия. Единственият въпрос е кога човечеството ще бъде готово за тази среща. И очевидно самият създател на „Извънземно“ вярва, че вече сме на прага. Но какво точно ще видим, когато вратата се отвори – приятелски настроен посетител или нещо, за което човешкият език все още няма думи?
Спилбърг подчерта, че увереността му не се основава на личен опит – той признава, че никога не е преживявал паранормални явления и с усмивка се оплаква, че „заслужава среща“ – а на набор от косвени доказателства, събирани през целия му живот: документални филми, показания в Конгреса на САЩ и наскоро разсекретени правителствени данни. Режисьорът отбеляза, че от началото на 2000-те години, с разпространението на телефони с камери и социални медии, достъпът до „визуална истина“ за неидентифицирани явления е станал „огромен“. Вече няма никакви съмнения.
Майка му, Лия Адлър, изигра ключова роля във формирането на неговите възгледи. Тя постоянно му напомняше: „Нека не бъдем арогантни и да не си мислим, че сме единственият интелигентен живот във Вселената.“ Когато младият Спилбърг протестира, че хората са „доста умни“, тя отвърна: „Не, имаме много да научим, ако отворим сърцата и умовете си.“ Режисьорът отдава манията си по небето не на измислица, а на реално събитие – метеорния поток Персеиди, заради който баща му го събуди и го заведе в парка да го гледа, когато беше на пет или шест години.
Новият филм на режисьора, „Ден на разкритията“ (премиерата по целия свят е на 12 юни), е политически трилър, вдъхновен от 70-те години на миналия век, чието развитие се развива на фона на съвременно недоверие към правителствените институции. Сюжетът се върти около разобличител (Джош О'Конър), който заплашва да изтече десетилетни архиви с визуални доказателства за съществуването на извънземни. Друга сюжетна линия проследява метеоролог (Емили Блънт), чийто живот се преобръща, след като придобива необясними способности и връзка с друг свят. Спилбърг отбелязва, че филмът му заема страната на „вярващите или любопитните, тези, които са дълбоко засегнати от това явление“.
Филмът повдига и религиозни въпроси, които занимават режисьора: „Дали Бог е наш Бог само на тази планета? Или Бог е бог за всяка звездна система, където има цивилизация и интелигентен живот, и дори развиващ се живот?“ Спилбърг вярва, че вярата в съществуването на неидентифицирани аномални явления обединява хората по целия свят днес, въпреки културните и политическите различия. Единственият въпрос е кога човечеството ще бъде готово за тази среща. И очевидно самият създател на „Извънземно“ вярва, че вече сме на прага. Но какво точно ще видим, когато вратата се отвори – приятелски настроен посетител или нещо, за което човешкият език все още няма думи?













Comments
comments powered by Disqus