От близо

Космическа кухня: Учени създават напитка с омега-3 мастни киселини, за да поддържат астронавтите здрави в орбита

Астронавтите често губят апетит, не консумират необходимото количество калории и страдат от така наречената „космическа анорексия“. Учени от ASC Food Science & Technology са предложили решение: персонализирани обогатени напитки на базата на наноемулсии. Те съдържат до една трета от дневната нужда от омега-3 мастни киселини, предлагат се в разнообразие от вкусове и нива на сладост и биха могли да помогнат за смекчаване на негативните ефекти от дългосрочните космически полети.

Храната в космоса често има странна консистенция и неприятен вкус. Някои се уморяват толкова много, че спират да консумират дневния си калориен прием. Това явление дори е наречено „космическа анорексия“. Лошото хранене е опасно навсякъде, но особено в космоса, където повишената радиация и загубата на мускулна маса при нулева гравитация оказват допълнително натоварване върху тялото. Колкото по-дълго човек остава в орбита, толкова по-сериозни стават тези проблеми.

Космическите агенции в момента се опитват да се справят с безтегловността, като изискват от астронавтите да се занимават с интензивни физически упражнения. Това помага за предотвратяване на мускулна атрофия, но не решава напълно проблема. Химиците, работещи върху новите напитки, искали да намерят начин дискретно да добавят хранителни вещества към диетата на астронавтите, за да смекчат негативните ефекти от космоса. Те се спряли на омега-3 мастни киселини – предишни изследвания показват, че мастните киселини могат да помогнат за защитата на тялото от радиация и да укрепят костите.

Учените се обърнали към дългогодишна концепция: обогатени напитки. По същество това са всякакви напитки, допълнени с хранителни вещества, които не са присъствали в оригиналната напитка. Тази практика датира от 20-те години на миналия век, когато витамин D е бил добавян към млякото в Съединените щати за борба с рахита. Днес хранителните вещества – витамини, минерали и мастни киселини – се добавят към голямо разнообразие от напитки, от портокалов сок до енергийни напитки.

Въпреки че проучването се фокусира специално върху омега-3, нищо не пречи рецептите да бъдат адаптирани в бъдеще, за да включват други хранителни вещества, въз основа на нуждите на астронавтите. Идеята е хората в орбита да могат да избират любимия си вкус и ниво на сладост – и дори самите хранителни вещества – в движение.

Учените не представят изобретението си като чудодейно лекарство – обогатените напитки са предназначени да бъдат само част от по-големи планове за изследване на космоса. Но дори и в тази форма, това е стъпка към това космическите пътувания да станат не само по-безопасни, но и малко по-вкусни.

viapontika.com

viapontika@viapontika.com

За автора...

Comments

comments powered by Disqus