Горещ въпрос

Защо все по-често наблюдаваме делфини по крайбрежието?

СНИМКА: greenbalkans.org
Повишената концентрация на делфини край българското Черноморие се дължи на миграцията им в търсене на храна, а не на увеличаване на популацията. Това обясниха в Бургас експерти от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

По думите им морските бозайници се доближават до брега, когато има повече риба.

Пасажите от делфини избутват рибата към определени райони, което би могло да улесни риболова, въпреки че рибарите често сигнализират за повредени мрежи.

Димитрина Чакърова от отдел „Опазване на рибните ресурси“ в ИАРА посочи:

Наблюдава се повишаване на плътността на делфините в българската акватория на Черно море, но това не означава, че популацията им се увеличава. Има разлика между плътност и популация. Към момента не се извършва официално проучване на запасите от делфини в Черно море. По тази тема работят различни научни организации в България и международни екипи, с които поддържаме постоянна връзка.

Делфините, както и останалите китоподобни, извършват сезонни миграции в търсене на храна. Най-често миграцията им преминава през нашите води през април и май. Именно тогава се наблюдава по-висока плътност на делфините край българското Черноморие.

Експертите уточниха, че един делфин изяжда около 20 килограма риба дневно и подчертаха още, че откриването на мъртви делфини по плажовете не бива автоматично да се свързва с човешка намеса, тъй като причините могат да бъдат естествени - заболявания, възраст или промяна в екосистемата.

Източник: БНР Бургас

Соня Георгиева

viapontika@viapontika.com

Соня Георгиева е дългогодишен журналист, работила във вестник "Черноморски фар", главен редактор на седмичника "Свободен Бряг", главен редактор на списание "Вирджиния", продуцент на TV предаванията "Неделно матине" и "Ревю". Приоритетни теми за нея са политиката и обществените отношения, здравеопазването, светският живот, световните знаменитости, културата и модата.

Comments

comments powered by Disqus